
Gaslighting. Zuza Butryn- Psycholog, o przemocy emocjonalnej i toksycznych relacjach
Gaslighting. Słyszeliście już kiedyś to pojęcie?
Gas light to nazwa sztuki teatralnej wystawianej w 1938 roku, w której główny bohater wprowadza w życie swojej żony drobne zmiany, których kobieta nie jest świadoma (ukrywa przedmioty, gasi światła). Gdy kobieta zwraca mu na to uwagę strofuje ją i wprowadza w stan zaniepokojenia zaprzeczając, aby te zdarzenia mogły mieć miejsce. Bohaterka staje się zagubiona i powoli zaczyna utwierdzać się w przekonaniu, że to z nią dzieje się coś niedobrego.
Takie zachowania możemy bez problemu porównać do sytuacji z naszego życia!
Ile razy usłyszeliście zdanie: „Chyba zwariowałeś!”, „Coś Ci się ubzdurało”, „Jak zwykle przesadzasz”?
Warto zwrócić uwagę na to czy w naszym otoczeniu nie ma osoby która stosuje wobec nas przemoc emocjonalną nazwaną gaslighting. Dotyczy to zarówno relacji pomiędzy partnerami jak i w pracy czy wśród członków rodziny.
Czasami ciężko odkryć techniki manipulacji ,które stosują wobec nas inni ludzie,gdyż są one bardzo subtelne, a celem manipulatora jest to,aby jego ofiara pozostała jak najdłużej nieświadoma.
Wyszczególniono kilka technik manipulacji z grupy gaslighting,to niektóre z nich:
Odmowa („witholding”) sprawca nie chce wysłuchać osoby wobec której stosuje przemoc, nie chce jej zrozumieć. Zaprzecza jej opiniom.
Zapominanie/Zaprzeczanie („forgetting/denial”) w tym przypadku manipulator często zapomina o ważnych dla ofiary zdarzeniach, obietnicach, nie pamięta o swoim złym postępowaniu lub mu zaprzecza.
Kontrowanie („countering”) podważanie wiary w umiejętność oceny sytuacji, kompetencji, wiedzy poszkodowanego.
Umniejszanie („trivializing”) w tym przypadku osoba stosująca przemoc będzie starała się umniejszyć wiedzę lub kompetencje przeciwnika. Może stosować poza werbalne formy przemocy: odwraca się w momencie jej wypowiedzi,lekceważy, zajmując się innymi czynnościami, wykonując gesty dezaprobaty.
Gaslighting zaniża poczucie własnej wartości, prowadzi do zwątpienia we własne możliwości i słuszność decyzji, które podejmujemy,a w skrajnych przypadkach może doprowadzić do wycofania się z życia społecznego osoby która padła ofiarą tej formy przemocy.
Facebook Zuza Butryn psycholog, psychoterapeuta
You must be logged in to post a comment Login